Od 1 czerwca 2023 roku ruszamy z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV
Zakażenie wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu, prącia, jamy ustnej oraz krtani.
Ludzki wirus brodawczaka (Human papillomavirus, HPV) jest odpowiedzialny za jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie drogą płciową. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna droga transmisji wirusa. Do zakażenia dochodzi również poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej oraz podczas porodu.
Szacuje się, że niemal każda osoba aktywna seksualnie zostanie prędzej czy później zakażona wirusem. Liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami wirusa HPV, na całym świecie wynosi 660 mln.
Zachęcamy wszystkich rodziców do umawiania swych dzieci w wieku od 9 do 14 lat na darmowe szczepienie ochronne przeciwko wirusowi HPV. Można to zrobić poprzez kontakt z naszym Punktem Szczepień.
Uwaga: z powodów technicznych nie widzimy Państwa rejestracji na szczepienie poprzez Internetowe Konto Pacjenta. W celu umówienia terminu prosimy kontaktować się z naszym Punktem Szczepień.
WIRUS WIRUSOWI NIERÓWNY
Wyróżniamy aż 150 typów wirusa brodawczaka ludzkiego.
Niektóre z nich cechują się wysokim ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych, prowadzącym m.in. do raka szyjki macicy, odbytu czy prącia.
Inne z kolei to typy niskiego ryzyka, których następstwem są najczęściej brodawki płciowe, zlokalizowane w okolicach miejsc intymnych kobiet i mężczyzn.
Zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo. Jest to o tyle niebezpieczne, że osoba będąca nosicielem nie jest świadoma, że transmituje wirusa na innych.
SIŁA PROFILAKTYKI
Szczepienie ochronne przynosi największe efekty wśród nastolatków. Badania wykazały, że organizm w tym wieku najlepiej reaguje na preparat. Istotnym jest również fakt, że do szczepienia dochodzi jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. W grupie wiekowej 9-14 lat szczepienie ochronne przeciw HPV obejmuje 2 dawki podane dziecku w odstępie 6 miesięcy.
Szczepienie obejmuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Warto zaznaczyć, że szczepienie chłopców chroni nie tylko przed rozwojem nowotworu męskich miejsc intymnych, ale stanowi także duży krok w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet, ponieważ w przyszłości zaszczepiony partner zmniejsza ryzyko przeniesienia na partnerkę onkogennego wirusa.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ ZE SZCZEPIEŃ?
Szczepienie obejmuje wszystkie dzieci w wieku od 9 do 14 lat, niezależenie od miejsca zamieszkania i przynależności do ośrodka zdrowia.