Jak skorzystać z poradni?
Skorzystanie z bezpłatnej wizyty w poradni reumatologicznej odbywa się na podstawie e-skierowania od lekarza kierującego. Obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie w Rejestracji Głównej ośrodka.
Przyczyny chorób reumatycznych
Choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki, przyczyniając się do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ m.in. czynniki genetyczne, infekcje, a nawet zażywane leki.
RZS - czym jest?
Do jednych z powszechniejszych chorób o podłożu autoimmunologicznym zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Niestety szczegółowe przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są znane.
Główne objawy reumatoidalnego zapalenie stawów:
- ból i obrzęk stawów rąk i stóp,
- objawy rzadziej dotyczą tzw. dużych stawów (np. barkowego, łokciowego, biodrowego, skokowego),
- typowa dla tej choroby tzw. poranna sztywność, trwająca co najmniej godzinę,
- uczucie zmęczenia,
- stany podgorączkowe i gorączkowe,
- chudnięcie i brak apetytu.
Zalecamy zabrać wszystkie posiadane wyniki badań, konsultacje innych lekarzy oraz karty informacyjne ze szpitala. Prosimy także przygotować listę wszystkich zażywanych leków. Pomoże to w szybszym i skuteczniejszym zdiagnozowaniu choroby oraz podjęciu skutecznego leczenia. Bardzo często lekarz prosi, żeby po wizycie dokumenty okazać w Rejestracji Głównej ośrodka, w celu zeskanowania ich do elektronicznej karty Pacjenta - dzięki temu przy kolejnej wizycie lekarz będzie miał je w systemie komputerowym.
Poza przyniesieniem z sobą wszelkiej dokumentacji medycznej dotyczącej danego schorzenia, warto przed wizytą u specjalisty wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Skierowanie na potrzebne badania można uzyskać od swojego lekarza rodzinnego - wystarczy powiedzieć lekarzowi do jakiej poradni się udajemy, a lekarz wystawi odpowiednie zlecenie. Najczęściej są to badania laboratoryjne, badanie USG oraz RTG.