Jak skorzystać z poradni?
Skorzystanie z bezpłatnej wizyty w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz poradni wad postawy odbywa się na podstawie e-skierowania od lekarza kierującego. Obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie w rejestracji poradni w godzinach zamieszczonych na stronie. W przypadku urazu nagłego* wizyta u lekarza ortopedy może odbyć się bez skierowania.
Budynek poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz poradni wad postawy znajduje się na terenie Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim, przy ulicy Mickiewicza 10.
*urazem nagłym nazywamy uraz, który miał miejsce tego samego dnia, w którym Pacjent zgłasza się do lekarza
Ortopedia to nie tylko urazy
Ortopedia to dziedzina medycyny zajmującą się leczeniem nie tylko urazów kości i stawów, ale także różnymi wadami postawy czy zmianami zwyrodnieniowymi. Obszarem jej zainteresowań są zatem układ szkieletowy (poza czaszką), układ mięśniowy, więzadłowo-stawowy oraz powiązane naczynia krwionośne i nerwy.
Osoby zgłaszające się do lekarza ortopedy cierpią na schorzenia takie jak:
- złamania kości,
- zwichnięcia i zwyrodnienia stawów,
- zerwania ścięgien i więzadeł,
- choroby zapalne i neuropatie,
- wady postawy (np. skolioza, lordoza, płaskostopie, dysplazja stawów biodrowych),
- deformacje nabyte kończyn (np. halluksy),
- choroby nowotworowe narządu ruchu.
Diagnostyka i zabiegi ortopedyczne
W sytuacji konieczności przeprowadzenia szerszej diagnostyki wykonywane są na miejscu badania USG oraz badania RTG narządu ruchu.
Poza diagnostyką wykonujemy również zabiegi, takie jak:
- punkcje stawu kolanowego,
- iniekcje dostawowe z kwasem hialuronowym (ampułki z kwasem dodatkowo płatne),
- iniekcje osoczem bogatopłytkowym (pozyskanie materiału z krwi pacjenta wykonujemy odpłatnie z uwagi na brak refundacji z NFZ),
- kriolezja (nowoczesna metoda leczenia przewlekłego bólu przy pomocy niskich temperatur),
- zakładanie gipsów,
- zakładanie szyn.
Zalecamy zabrać wszystkie posiadane wyniki badań, konsultacje innych lekarzy oraz karty informacyjne ze szpitala. Prosimy także przygotować listę wszystkich zażywanych leków. Pomoże to w szybszym i skuteczniejszym zdiagnozowaniu choroby oraz podjęciu skutecznego leczenia. Bardzo często lekarz prosi, żeby po wizycie dokumenty okazać w Rejestracji Głównej ośrodka, w celu zeskanowania ich do elektronicznej karty Pacjenta - dzięki temu przy kolejnej wizycie lekarz będzie miał je w systemie komputerowym.