Jak skorzystać z badań?
Na prywatne badania obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie w Rejestracji Głównej ośrodka oraz on-line za pośrednictwem portalu lekarzebezkolejki.pl .
Nieinwazyjne i dokładne
Badania USG słyną ze swojego nieinwazyjnego oraz bezbolesnego charakteru. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do badań ultrasonograficznych dlatego badania te umożliwiają niemal bezbłędną diagnozę stanu narządów wewnętrznych. Zaleca się wykonywanie badania USG ze względów chorobowych, jak również w celach profilaktycznych.
W naszej placówce oferujemy odpłatne badania diagnostyczne USG z zakresu:
- USG jamy brzusznej,
- USG tarczycy,
- USG ślinianek,
- USG węzłów chłonnych,
- USG jąder,
- USG piersi,
- USG Doppler kończyn dolnych.
Opis badania Pacjent otrzymuje bezpośrednio po jego wykonaniu.
Cennik USG
Cennik badań ultrasonograficznych |
Charakterystyka badań USG
USG jamy brzusznej służy do badania kształtu, wielkości i położenia takich narządów wewnętrznych jak: nerki, nadnercza, wątroba i drogi żółciowe, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.
Badanie wykonuje się przy użyciu głowicy convex o częstotliwości 2.0 – 5.0 MHz.
Należy pamiętać, iż do badania USG jamy brzusznej pacjent powinien przygotować się w odpowiedni sposób. Nie zastosowanie się do zaleceń skutkować może niemożnością wykonania badania z powodu nadmiernego nagromadzenia się gazów.
Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badania obrazowe jamy brzusznej, proszeni są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie USG tarczycy pozwala określić stan gruczołu tarczowego – objętość i strukturę tarczycy, a także ocenić stan miąższu tarczycy. Możliwe jest także ustalenie czy w obrębie gruczołu występują zmiany w postaci guzków, torbieli bądź zwapnień oraz – w przypadku ich wystąpienia – określenie ich wielkości i położenia. Metoda ultrasonografii pomocna jest również przy stwierdzaniu zmian miąższowych w przebiegu stanów zapalnych tarczycy oraz w różnicowaniu jej nadczynności i niedoczynności, umożliwiając tym samym monitorowanie leczenia farmakologicznego, chirurgicznego i izotopowego. Badanie USG wykorzystuje się także w czasie kontroli po chirurgicznym usunięciu tarczycy.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badania obrazowe tarczycy, proszeni są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.
Badanie metodą ultrasonografii służy do oceny zawartości worka mosznowego: jąder, najądrza, ich osłonek oraz obecności żylaków powrózka nasiennego. Ultrasonografia pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany chorobowe w badanym obrębie.
Jednymi ze wskazań do wykonania USG jąder są: powiększenie moszny, ból jąder, wyciek z cewki moczowej.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badania obrazowe jąder, proszeni są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.
W diagnostyce chorób piersi metoda ultrasonografii zajmuje bardzo istotne miejsce. Pozwala m.in. wykluczyć obecność zwapnień, zmian ogniskowych oraz ocenić przewody mlekowe i doły pachowe. Współczesne aparaty USG umożliwiają wykrycie nawet najmniejszych zmian o charakterze onkologicznym. Zaleca się wykonanie profilaktycznego badania USG piersi u kobiet do 40 roku życia, gdyż do tego czasu w piersiach przeważa tkanka gruczołowa, która ułatwia zaobserwowanie ewentualnych zmian.
Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być przeprowadzane także u kobiet ciężarnych i karmiących.
Pacjentki, które miały wcześniej wykonywane badania obrazowe piersi, proszone są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie wykonuje się przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6,0 - 12,0 MHz.
Badanie Dopplera kończyn dolnych służy do sprawdzenia kondycji naczyń krwionośnych - oceny przepływu krwi w tętnicach lub żyłach znajdujących się w kończynach dolnych. Pozwala na wykrycie niedrożności naczyń wywołanych zmianami miażdżycowymi, nieprawidłowości w budowie ściany naczyń krwionośnych czy niewydolności żylnej i żylaków. Badanie wykorzystywane jest także w diagnostyce tętniaków. Niezbędne jest w celu zmierzenia efektów leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej oraz do klasyfikacji do zabiegu chirurgicznego naczyń krwionośnych.
Wskazaniami do wykonania USG Doppler są m.in.: uczucie dyskomfortu lub ciężkości nóg, ból, pieczenie lub pulsowanie kończyny pojawiające się po długotrwałym staniu, obrzęki oraz skurcze stóp i łydek.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badanie dopplerowskie kończyn dolnych, proszeni są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej.
- Na badanie należy zgłosić się na czczo i z pełnym pęcherzem moczowym (w miarę możliwości na godzinę przed badaniem wypić około pół litra wody niegazowanej). W przypadku gdy badanie wykonywane jest w popołudniowych godzinach Pacjenci mogą w dniu badania zjeść lekki posiłek do 6 godzin przed badaniem.
- Na 2-3 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan lub Esputicon (lek do nabycia w aptece bez recepty) trzy razy dziennie po 2 kapsułki po śniadaniu, obiedzie i kolacji, w celu ułatwienia wydalania gazów jelitowych.
- Na dzień przed badaniem należy unikać spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających, takich jak: napoje gazowane, cytrusy, jabłka, warzywa strączkowe, otręby, kasza, świeże pieczywo.
- Dzień przed badaniami należy zjeść ostatni posiłek nie później, niż do godziny 18.00.
- Jeżeli wcześniej były wykonywane badania obrazowe jamy brzusznej Pacjenci proszeni są o przyniesienie wyników.
Nie ma specjalnych przygotowań do badania. Jednak z powodu naturalnych zmian hormonalnych zachodzących cyklicznie w organizmie kobiety, optymalnym okresem na wykonanie profilaktycznego badania USG piersi jest pierwsza połowa cyklu menstruacyjnego (od pierwszego dnia miesiączki do rozpoczęcia owulacji). W przypadku podejrzenia lub wyczucia guzka badanie powinno być wykonane niezwłoczenie, niezależnie od cyklu miesiączkowego.