Jak skorzystać z badań?
Na prywatne badania obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie w Rejestracji Głównej ośrodka (badania echo serca) oraz u pielęgniarki w Gabinecie Zabiegowym (badania holter).
Dodatkowo, rejestracja na badanie echo serca możliwa jest również drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu lekarzebezkolejki.pl .
Diagnostyka kardiologiczna
Badania echo serca i holter stanowią w kardiologii niezbędne narzędzie do prowadzenia obserwacji czynności serca. Badanie echo serca wykonywane jest na aparacie USG za pomocą specjalnej sondy ultradźwiękowej. Opis badania Pacjent otrzymuje bezpośrednio po jego wykonaniu.
Badanie metodą Holtera polega na założeniu u Pacjenta małego urządzenia, które przez całą dobę rejestruje pracę serca, a wyniki obserwacji zapisuje na karcie pamięci. Badania holter dzielimy na dwa rodzaje: holter rytmu serca (tzw. holter EKG) oraz holter ciśnieniowy (tzw. holter RR). Opis badania metodą Holtera polega na szczegółowej analizie całodobowego zapisu - wynik jest zatem gotowy w późniejszym terminie; o możliwości jego odbioru Pacjent zostaje poinformowany telefonicznie.
Cennik echo serca i holter
Cennik badań kardiologicznych |
Charakterystyka badań
Badanie echokardiografii pozwala ocenić położenie i budowę serca, funkcjonowanie jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych, co jest niezbędne w diagnostyce pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Warto zastosować tę technikę badań u osób skarżących się na duszność czy ból w klatce piersiowej oraz w sytuacji słyszalnych szmerów przy badaniu stetoskopem. Ocena kardiograficzna najczęściej wykonywana jest u Pacjentów cierpiących na:
- niewydolność serca,
- chorobę niedokrwienną serca,
- naciśnienie tętnicze,
- zapalenie wsierdzia,
- kardiomiopatię (powiększenie lub pogrubienie ścian serca),
- wrodzone wady serca,
- uszkodzenie serca po przebytych zawałach i udarach,
- zakrzepy, tętniaki i guzy nowotworowe.
Stanowi nieoceniony element działań profilaktycznych u osób obciążonych genetycznie chorobami układu sercowo-naczyniowego. USG serca często potrzebne jest także w przypadku chorób pozasercowych - zleca się je między innym osobom z cukrzycą, chorobami płuc i nerek. Wykonywane jest również przed planowymi zabiegami operacyjnymi oraz u chorych poddawanych niektórym rodzajom leczenia onkologicznego.
Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Nie wymaga żadnego przygotowania, ale prosimy przynieść ze sobą wszelką dokumentację kardiologiczną, w tym wynik z ostatniego badania echo serca.
Badanie wykonuje się w celu monitorowania pracy mięśnia sercowego przez 24 godziny na dobę. Zasadne jest to w sytuacji, gdy zaburzenia rytmu serca mają charakter napadowy, nie trwają długo i wykrycie ich na zwykłym badaniu EKG jest trudne do wykonania. Za pomocą urządzenia lekarz dokonuje obserwacji pracy serca w różnych warunkach - podczas wykonywanych przez Pacjenta codziennych aktywności, wysiłku fizycznego, jak również podczas odpoczynku i snu.
Holter EKG pozwala wykryć wiele nieprawidłości, między innymi: kołatanie serca, bradykardię, tachykardię i migotanie przedsionków. Jest także pomocne przy konieczności zdiagnozowania niewyjaśnionych zasłabnięć lub omdleń oraz zweryfikowania pracy wszczepionego rozrusznika serca.
W celu przeprowadzenia badania zakłada się Pacjentowi specjalne urządzenie rejestrujące za pomocą elektrod przytwierdzonych w kilku miejscach do klatki piersiowej. Zaleca się aby przed badaniem umyć powierzchnię skóry oraz nie stosować żadnych kremów i balsamów. Mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia. Jedynym utrudnieniem dla Pacjenta jest zakaz kąpieli i brania prysznica, aby nie uszkodzić aparatury.
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.
Holter ciśnieniowy polega na automatycznym pomiarze ciśnienia tętniczego krwi przez 24 godziny na dobę. Dokonuje pomiaru wartości ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Badanie to stosuje się u Pacjentów z zaburzeniami ciśnienia tętniczego, w celu zdiagnozowania nadciśnienia i monitorowania efektów jego leczenia, a także zweryfikowania czy skoki ciśnienia związane są z "efektem białego fartucha". Dzieje się tak w sytuacji, gdy Pacjent odczuwa nagły skok ciśnienia w efekcie stresu związanego z wizytą w gabinecie lekarskim. Dlatego ważne jest, by podczas noszenia aparatu Pacjent nie ograniczał się w codziennych czynnościach i funkcjonował normalnie.
Urządzenie zbudowane jest podobnie do tradycyjnego ciśnieniomierza - posiada mankiet zakładany na ramię, który w określonych odstępach czasu napełnia się powietrzem oraz jednostkę centralną, która automatycznie mierzy ciśnienie i zapisuje wynik na karcie pamięci.
Do badania warto ubrać koszulkę z krótkim rękawem. Można założyć okrycie wierzchnie, ale powinno być luźne, aby nie zaburzało pracy aparatu. W czasie trwania badania nie można brać kąpieli ani prysznica.
Badanie jest nieinwazyjne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.