Profilaktyka 40 Plus – kontrolne badania w kierunku najczęściej występujących problemów zdrowotnych
Ideą programu jest zwiększenie liczby osób monitorujących swój stan zdrowia – niezależnie od tego czy Pacjent odczuwa jakieś dolegliwości, czy nie – w celu wczesnego wykrycia choroby i zapobieżenie jej rozwojowi. Z powodu pandemii koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła m.in. z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 roku. Od czasu wprowadzenia "Profilaktyki 40 Plus" program cieszył się dużym zainteresowaniem, w związku z czym okres jego trwania regularnie był przedłużany. Obecnie końcowy termin jego realizacji wyznaczony został na koniec grudnia 2024 roku.
Szybka reakcja na zmiany zachodzące w organizmie pozwoli zatrzymać rozwój choroby, nierzadko poprawiając jakość życia Pacjenta. Pakiet kontrolnych badań ma na celu sprawdzenie pracy takich układów ludzkiego organizmu jak:
- układ krążenia,
- układ pokarmowy,
- układ moczowo-płciowy.
Kto może wziąć udział w programie?
Ogólnopolski program kierowany jest do wszystkich osób, które ukończyły 40 lat, niezależnie od tego czy Pacjent należy, czy nie należy do naszego ośrodka – na badania do przychodni może przyjść każdy. Z programu można skorzystać jednorazowo.
Jak skorzystać z programu?
Każdy kto chce skorzystać z darmowych badań powinien zgłosić się do Rejestracji Głównej ośrodka, gdzie otrzyma pomoc przy etapie kwalifikacji do programu "Profilaktyka 40 Plus". Etap ten polega na wypełnieniu elektronicznej ankiety oraz wygenerowaniu e-skierowania na pakiet badań odpowiednich dla płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka (na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie).
Osoby, które posiadają już e-skierowanie, a nie skorzystały jeszcze z badań, mogą wykonać je u nas.
Ze skierowaniem na badania diagnostyczne można zgłaszać się od poniedziałku do piątku do naszego Gabinetu Zabiegowego / Punktu Poboru Krwi w godzinach od 8.00 do 10.00.
ZAPRASZAMY!
Na czym polega udział w programie?
W ramach programu Pacjenci będą mieli dostęp do bezpłatnych pakietów badań diagnostycznych, obejmujących od 8 do 12 rodzajów badań. To, jaki zakres będzie dostępny dla danego Pacjenta, zależeć będzie od indywidualnych uwarunkowań. Pakiet obejmuje:
- badania laboratoryjne (dwa pakiety w zależności od płci),
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie,
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Pakiet badań laboratoryjnych dla kobiet:
- morfologia krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego ALBO stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- krew utajona w kale.
Pakiet badań laboratoryjnych dla mężczyzn:
- morfologia krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego ALBO stężenie cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- krew utajona w kale,
- stężenie antygenu prostaty - PSA.
Zrobiłeś/-łaś badania i co dalej?
W celu skonsultowania wyników badań należy udać się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. W przypadku wątpliwości lekarz skieruje na dalszą diagnostykę, natomiast w sytuacji wykrycia choroby rozpocznie właściwe leczenie.
Większość badań laboratoryjnych wykonuje się na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek można spożyć od 8 do 12 godzin przed pobraniem krwi. Rano przed badaniem nie wolno także przyjmować żadnych płynów, z wyjątkiem niewielkiej ilości wody. W miarę możliwości nie przyjmować porannej porcji stale przyjmowanych leków (decyzję taką zaleca się skonsultować z lekarzem). Przed badaniem nie należy również palić papierosów. Dzień przed kolacja powinna być lekkostrawna, należy także wyeliminować alkohol i tłuste potrawy, aby wynik badania był miarodajny.
Mocz do badania ogólnego pobiera się rano zaraz po przebudzeniu. Przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć ręce oraz okolicę ujścia cewki moczowej (wytrzeć suchym, czystym ręcznikiem jednorazowym) - pozwala to uniknąć przedostania się bakterii z powierzchni skóry do próbki oddawanego moczu. Do pojemnika oddaje się mocz z tzw. "środkowego strumienia" - oznacza to oddanie pierwszej niewielkiej ilości moczu do toalety, następnie pobrać mocz do pojemnika, zaś końcową porcję moczu ponownie oddać do toalety. Pojemnik z pobraną próbką należy szczelnie zamknąć i jak najszybciej dostarczyć do Punktu Pobrań. Jeżeli nie jest to możliwe, naczynie przechowywać w lodówce do czasu dostarczenia do Punktu.
Próbkę moczu do badania ogólnego należy oddawać w pojemnik jednorazowy. Pojemniki dostępne są w Punkcie Pobrań lub do kupienia w aptece.