CHUK – program profilaktyki chorób układu krążenia
Celem programu jest zapobieganie chorobom układu krążenia – głównej przyczyny zgonów w Polsce i na świecie. Zmiana stylu życia oraz wczesna diagnoza mogą nie tylko poprawić stan zdrowia, ale także uratować życie Pacjenta. Do najczęstszych chorób układu krążenia należą:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienna serca,
- miażdżyca naczyń krwionośnych,
- zakrzepica żylna,
- zawał mięśnia sercowego,
- udar mózgu.
Kto może wziąć udział w programie?
Program kierowany jest do osób w wieku od 35 do 65 lat, należących do naszej przychodni, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które przez ostatnie 5 lat nie brały udziału w programie.
Na czym polega udział w programie?
W ramach programu Pacjenci będą mieli wykonane darmowe badania krwi (poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, poziom trójglicerydów i glukozy), kilkukrotne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz określenie współczynnika masy ciała BMI. Po badaniach Pacjent udaje się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego celem omówienia wyników i oceny ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. W przypadku rozpoznania choroby, w zależności od wskazań medycznych, lekarz wydaje zalecenia oraz skierowanie na dalszą diagnostykę lub leczenie.
Jak skorzystać z programu?
Każdy kto chce skorzystać z darmowych badań powinien zgłosić się do Rejestracji Głównej ośrodka, gdzie zostanie umówiony na pobranie krwi, a następnie na wizytę do swojego lekarza rodzinnego.
Czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia
Do najistotniejszych czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia (według Światowej Organizacji Zdrowia) należą:
- nadciśnienie tętnicze krwi (wartości RR powyżej 140/90),
- podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, trójglicerydów i niskie stężenie cholesterolu HDL,
- palenie tytoniu,
- niska aktywność ruchowa,
- nadwaga i otyłość,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- wzrost stężenia fibrynogenu,
- wzrost stężenia kwasu moczowego,
- nadmierny stres,
- nieracjonalne odżywianie,
- wiek,
- płeć męska,
- obciążenia genetyczne.
Większość badań laboratoryjnych wykonuje się na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek można spożyć od 8 do 12 godzin przed pobraniem krwi. Rano przed badaniem nie wolno także przyjmować żadnych płynów, z wyjątkiem niewielkiej ilości wody. W miarę możliwości nie przyjmować porannej porcji stale przyjmowanych leków (decyzję taką zaleca się skonsultować z lekarzem). Przed badaniem nie należy również palić papierosów. Dzień przed kolacja powinna być lekkostrawna, należy także wyeliminować alkohol i tłuste potrawy, aby wynik badania był miarodajny.