Badania diagnostyczne USG

Badania USG słyną ze swojego nieinwazyjnego oraz bezbolesnego charakteru. Umożliwiają one niemal bezbłędną diagnozę stanu narządów wewnętrznych jak i rozwoju płodu. Zaleca się wykonywanie badania USG ze względów chorobowych, jak również w celach profilaktycznych.

W naszej placówce oferujemy odpłatne badania diagnostyczne USG z zakresu:

 • położnictwa w obrazie 3D/4D,
 • USG piersi,
 • USG jamy brzusznej u dzieci i osób dorosłych,
 • USG układu moczowego u kobiet oraz układu moczowo-płciowego u mężczyzn,
 • USG tarczycy,
 • USG ślinianek,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG jąder u dzieci i osób dorosłych.

W celu zapewnienia naszym Pacjentom profesjonalnej opieki lekarskiej, przeszkoliliśmy kilku naszych specjalistów i zakupiliśmy najnowocześniejszy sprzęt do wykonywania badań metodą ultrasonograficzną.

 

Na badania obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem telefonu 721-565-100.

 
 

WYKAZ BADAŃ USG

 • USG płodu w obrazie 3D/4D
Jest to badanie z zakresu położnictwa stosowane między innymi do oceny rozwoju płodu w łonie matki. Zaleca się wykonanie tego badania co najmniej trzykrotnie w okresie trwania ciąży: pierwszy raz między 11 a 14 tygodniem ciąży, drugi między 11 a 22 tygodniem oraz trzeci po 30 tygodniu ciąży. Tego typu badania kontrolne wykonuje się w przypadku prawidłowego przebiegu ciąży; o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań USG decyduje lekarz prowadzący.
Za pomocą aparatu USG możliwa jest analiza wieku ciąży, określenie masy i położenia płodu, umiejscowienie łożyska oraz ilości płynu owodniowego. Pozwala ocenić budowę narządów wewnętrznych dziecka oraz wykrycie ewentualnych wad rozwojowych.
Nieocenionym aspektem obrazowania 3D/4D jest rezultat psychologiczny: badanie to pozwala wytworzyć wcześniejszą więź emocjonalną matki z nienarodzonym dzieckiem. 
Badanie jest całkowicie bezbolesne, do którego Pacjentka nie musi się przygotowywać. Przeciętnie trwa 20 minut.

Wymiar 3D/4D jest dodatkowo pomocnym narzędziem, dającym możliwość ukazania trójwymiarowego obrazu płodu (urodę dziecka, cechy wyglądu zewnętrznego) rejestrowanego w czasie rzeczywistym (ruchy i zachowanie w łonie matki).

Pacjentki, decydujące się na USG płodu w obrazie 3D/4D, poza diagnozą rozwoju ciąży, otrzymują od nas zapis nagrania z badania (zdjęcia + film) na płycie DVD.

Badanie wykonuje: Lekarz Danuta Barwińska (Lekarz ginekolog - położnik).

 • USG piersi

W diagnostyce chorób piersi metoda ultrasonografii zajmuje bardzo istotne miejsce. Pozwala między innymi wykluczyć obecność zwapnień, zmian ogniskowych oraz ocenić przewody mlekowe i doły pachowe. Współczesne aparaty USG umożliwiają wykrycie nawet najmniejszych zmian o charakterze onkologicznym.
Zaleca się wykonanie profilaktycznego badania USG piersi u kobiet do 40 roku życia, gdyż do tego czasu w piersiach przeważa tkanka gruczołowa, która ułatwia zaobserwowanie ewentualnych zmian.
Optymalnym okresem na wykonanie badania USG piersi jest pierwsza połowa cyklu menstruacyjnego (od pierwszego dnia miesiączki do rozpoczęcia owulacji).
Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być przeprowadzane także u kobiet ciężarnych i karmiących. Pacjentki, które miały wcześniej wykonywane badania USG piersi, proszone są o przyniesienie ze sobą wyników.
Badanie wykonuje się przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 - 12.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Danuta Barwińska (Lekarz ginekolog - położnik).


 • USG jamy brzusznej

Służy do badania kształtu, wielkości i położenia takich narządów wewnętrznych jak: nerki, nadnercza, wątroba i drogi żółciowe, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.
Badanie wykonuje się przy użyciu głowicy convex o częstotliwości 2.0 – 5.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).Należy pamiętać, iż do badania USG jamy brzusznej pacjent powinien przygotować się w odpowiedni sposób. Nie zastosowanie się do poniższych zaleceń skutkować może niemożnością wykonania badania z powodu nadmiernego nagromadzenia się gazów.


    Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

 • Na 2-3 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan lub Esputicon (lek do nabycia w aptece bez recepty) trzy razy dziennie po 2 kapsułki po śniadaniu, obiedzie i kolacji, w celu ułatwienia wydalania gazów jelitowych.
 • Osoby otyłe lub ze skłonnościami do zaparć dzień wcześniej powinny zastosować środki przeczyszczające w godzinach porannych (nie należy stosować lewatywy w okresie 24 godzin przed badaniem).
 • Na dzień przed badaniem należy unikać spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających, takich jak: napoje gazowane, cytrusy, jabłka, warzywa strączkowe, otręby, kasza, świeże pieczywo.
 • Dzień przed badaniem należy zjeść ostatni posiłek nie później niż do godziny 18.00.
 • Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym (w miarę możliwości na godzinę przed badaniem wypić około pół litra wody niegazowanej).
 • W przypadku gdy badanie wykonywane jest w popołudniowych godzinach Pacjenci mogą w dniu badania zjeść lekkie posiłki do 6 godzin przed badaniem oraz przyjmować niegazowane płyny do godziny przed badaniem.
 • Jeżeli wcześniej były wykonywane badania obrazowe jamy brzusznej (USG, tomografia komputerowa) Pacjenci proszeni są o przyniesienie wyników.
 • W przypadku przebytych operacji chirurgicznych Pacjenci proszeni są o przyniesienie ze sobą kart informacyjnych (wypisowych) ze szpitala.

 • USG tarczycy

Badanie USG tarczycy pozwala określić stan gruczołu tarczowego – objętość i strukturę tarczycy, a także ocenić stan miąższu tarczycy. Możliwe jest także ustalenie czy w obrębie gruczołu występują zmiany w postaci guzków, torbieli bądź zwapnień oraz – w przypadku ich wystąpienia – określenie ich wielkości i położenia. Metoda ultrasonografii pomocna jest również przy stwierdzaniu zmian miąższowych w przebiegu stanów zapalnych tarczycy oraz w różnicowaniu jej nadczynności i niedoczynności, umożliwiając tym samym monitorowanie leczenia farmakologicznego, chirurgicznego i izotopowego. Badanie USG wykorzystuje się także w czasie kontroli po chirurgicznym usunięciu tarczycy.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badania USG tarczycy, proszeni są o przyniesienie ze sobą ich wyników.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).


 • USG jąder

Badanie metodą ultrasonografii służy do oceny zawartości worka mosznowego: jąder, najądrza, ich osłonek oraz obecności żylaków powrózka nasiennego. Ultrasonografia pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany chorobowe w badanym obrębie.
Jednymi ze wskazań do wykonania USG jąder są: powiększenie moszny, ból jąder, wyciek z cewki moczowej.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).