Badania diagnostyczne USG

Badania USG słyną ze swojego nieinwazyjnego oraz bezbolesnego charakteru. Umożliwiają one niemal bezbłędną diagnozę stanu narządów wewnętrznych jak i rozwoju płodu. Zaleca się wykonywanie badania USG ze względów chorobowych, jak również w celach profilaktycznych.

W naszej placówce oferujemy odpłatne badania diagnostyczne USG z zakresu:

 • USG jamy brzusznej u dzieci i osób dorosłych,
 • USG układu moczowego u kobiet oraz układu moczowo-płciowego u mężczyzn,
 • USG tarczycy,
 • USG ślinianek,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG jąder u dzieci i osób dorosłych.

W celu zapewnienia naszym Pacjentom wykonania świadczeń na wysokim poziomie zakupiliśmy najnowocześniejszy sprzęt do badań ultrasonograficznych.

 

Na badania obowiązuje rejestracja z wyprzedzeniem od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 pod numerem telefonu 721-565-100.

 
 

WYKAZ BADAŃ USG

 • USG jamy brzusznej

Służy do badania kształtu, wielkości i położenia takich narządów wewnętrznych jak: nerki, nadnercza, wątroba i drogi żółciowe, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.
Badanie wykonuje się przy użyciu głowicy convex o częstotliwości 2.0 – 5.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).Należy pamiętać, iż do badania USG jamy brzusznej pacjent powinien przygotować się w odpowiedni sposób. Nie zastosowanie się do poniższych zaleceń skutkować może niemożnością wykonania badania z powodu nadmiernego nagromadzenia się gazów.


    Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

 • Na 2-3 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan lub Esputicon (lek do nabycia w aptece bez recepty) trzy razy dziennie po 2 kapsułki po śniadaniu, obiedzie i kolacji, w celu ułatwienia wydalania gazów jelitowych.
 • Osoby otyłe lub ze skłonnościami do zaparć dzień wcześniej powinny zastosować środki przeczyszczające w godzinach porannych (nie należy stosować lewatywy w okresie 24 godzin przed badaniem).
 • Na dzień przed badaniem należy unikać spożywania produktów ciężkostrawnych i wzdymających, takich jak: napoje gazowane, cytrusy, jabłka, warzywa strączkowe, otręby, kasza, świeże pieczywo.
 • Dzień przed badaniem należy zjeść ostatni posiłek nie później niż do godziny 18.00.
 • Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym (w miarę możliwości na godzinę przed badaniem wypić około pół litra wody niegazowanej).
 • W przypadku gdy badanie wykonywane jest w popołudniowych godzinach Pacjenci mogą w dniu badania zjeść lekkie posiłki do 6 godzin przed badaniem oraz przyjmować niegazowane płyny do godziny przed badaniem.
 • Jeżeli wcześniej były wykonywane badania obrazowe jamy brzusznej (USG, tomografia komputerowa) Pacjenci proszeni są o przyniesienie wyników.
 • W przypadku przebytych operacji chirurgicznych Pacjenci proszeni są o przyniesienie ze sobą kart informacyjnych (wypisowych) ze szpitala.

 • USG tarczycy

Badanie USG tarczycy pozwala określić stan gruczołu tarczowego – objętość i strukturę tarczycy, a także ocenić stan miąższu tarczycy. Możliwe jest także ustalenie czy w obrębie gruczołu występują zmiany w postaci guzków, torbieli bądź zwapnień oraz – w przypadku ich wystąpienia – określenie ich wielkości i położenia. Metoda ultrasonografii pomocna jest również przy stwierdzaniu zmian miąższowych w przebiegu stanów zapalnych tarczycy oraz w różnicowaniu jej nadczynności i niedoczynności, umożliwiając tym samym monitorowanie leczenia farmakologicznego, chirurgicznego i izotopowego. Badanie USG wykorzystuje się także w czasie kontroli po chirurgicznym usunięciu tarczycy.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Pacjenci, którzy mieli wcześniej wykonywane badania USG tarczycy, proszeni są o przyniesienie ze sobą ich wyników.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).


 • USG jąder

Badanie metodą ultrasonografii służy do oceny zawartości worka mosznowego: jąder, najądrza, ich osłonek oraz obecności żylaków powrózka nasiennego. Ultrasonografia pozwala wykluczyć lub potwierdzić zmiany chorobowe w badanym obrębie.
Jednymi ze wskazań do wykonania USG jąder są: powiększenie moszny, ból jąder, wyciek z cewki moczowej.
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Badanie wykonywane jest przy użyciu głowicy liniowej o częstotliwości 6.0 – 12.0 MHz.

Badanie wykonuje: Lekarz Barbara Staszkiewicz (Lekarz Medycyny, Chirurg).